« Viikon työstä päivän palkka | Sotaväki löi luvut pöytään »
Aihe Turku, 20.4.2012 12:56, Veikko Valtonen
Tallinnalaiset pääsevät ensi vuoden alussa matkustamaan raitiovaunulla ja muillakin joukkoliikenteen välineillä ilman maksua. Näin on ainakin päätetty ja kansanäänestyksellä vahvistettu, mutta politiikan tuuli voi toki vielä kääntyä.
Turussa vasta haaveillaan raitiovaunujen paluusta. Sen jälkeen voidaan haaveilla raitsikkakyydin maksuttomuudesta. Moni ehtii valitettavasti viimeiselle matkalleen, ennen kuin raitiovaunut taas vongahtelevat kadunkulmissa.
Helpolla ei varmasti selvitä Tallinnassakaan maksuttoman kyydin järjestelyistä. Systeemi menee nimittäin niin, että Tallinnalaiset eivät maksa, mutta muut maksavat. Turistit ja naapurikuntien asukkaat joutuvat edelleen ostamaan lipun.
Veroeuroja tarvitaan jatkossa ja tarvitaan nytkin, vaikka kyyti on maksullista. Lipputulot kattavat nykyisin joukkoliikenteen menoista vain kolmanneksen.
Tallinnassa uskotaan, että lipputuloissa voidaan jatkossa jäädä vähemmälle, mutta muut verotulot kasvavat. Ajatus kulkee niin, että naapurikunnista syntyy muuttoliikettä pääkaupunkiin maksuttomien matkojen takia. Näin järjestelmä voisi maksaa itse itsensä tai edes osan kustannuksista.
Maksuttomat tai muuten erinomaiset palvelut voisivat Suomessakin toimia kannustimena kuntien yhteistyöhön tai jopa kuntaliitoksiin. Naapureissa saattaisi hyvinkin herätä halu voimien yhdistämiseen, jos keskuskaupunki tarjoaisi edullista päivähoitoa, korkeatasoista opetusta, laadukkaita terveyspalveluja ja hyvää huolenpitoa ikääntyville,
Valitettavasti yhtälö ei taida vielä toimia toivotulla tavalla. Turku voi nykyään toivottaa korkeintaan: Tervetuloa viihtymään, hoitojonossa saat uusia ystäviä!