« Paavo voi yllättää | Maakunnan miehet »
Aihe Politiikka, 22.1.2012 22:18, Veikko Valtonen
Se olikin Pekka Haavisto, joka yllätti. Paavoille jäi väin yllättyneen osa. Tässä vaiheessa alkaa jo näyttää varmalta, että Pekka Haavisto nousee haastamaan Sauli Niinistöä.
Paavo Väyrysen nykäisy ennakkoäänissä ei riittänyt, vaan varsinainen vaalipäivä sulatti johdon. Tämä ei silti paljon yllättänyt. Keskustan ja maaseudun äänestäjät ovat yleensä käyneet uurnilla ennakkoon, jotta sunnuntaina voi rauhassa viettää pirttipäivää.
Paavo Lipponenkin oikeastaan yllätti. Hän päihitti gallupien numerot, vaikka Sdp:n tulos sinänsä jääkin nyt valtakunnallisessa kisassa maakuntasarjan tasolle.
Toisesta kierroksesta ei povata kovin mielenkiintoista, mutta kahden viikon kampanjointi on silti varmasti seuraamisen arvoinen. Eurosta ehdokkaat eivät saane väittelyä aikaan. Arvoista voi löytyä eroja tai ainakin aiheita keskusteluun.