« Suosikit esiin | Rallista rattoa »
Aihe F1, 16.11.2009 15:56, heikki.kulta
Brawn Grand Prix jää F1-historiaan yhden vuoden kummajaisena, joka tuli, näki ja valloitti sekä kuljettajien että valmistajien mestaruudet. Ensi vuonna näitä asemia puolustaa talli nimeltä Mercedes Grand Prix.
Janis Joplin rukoili aikanaan hitillään omaa Mersua, jota Stuttgartin johtotähti on käyttänyt omassa promootiotyössäänkin F1-urheilussa. Nyt saatiin kokonainen Mercedes-talli, joka ajaa hopeaväreissä kohti MM-kultaa.
Brawnin menestys hiipui menneellä kaudella loppua kohti. Moni ei enää olisi ollut valmis asettamaan sitä niine hyvineen ensi vuoden mestariehdokkaaksi. Nyt takana on autoteollisuuden johtotähti. Sen vaikutus ensi kauden näkymiin on kiistaton.
Tehdäänpä pikainen puhelingallup ja kysellään toimittajaveljien mielipidettä, miten vahvalta uusi Mercedes GP näyttää MM-taistossa 2010.
Michael Schmidt, Auto, Motor und Sport, oli toimittaja, joka uutisoi jo syyskuussa Mersun ostavan pääosakkuuden Brawnista.
Miten vahva mestarisuosikki on Mersun oma tiimi ensi kaudella?
– Eiköhän Ross Brawn ja Mercedes yhdessä saa paljon aikaan. Ross on vanha kettu, joka tiesi, ettei pysty vastaamaan pienellä budjetillaan Red Bullin kehitysvauhtiin ja hän valikoi siksi onnistuneen puolustustaktiikan. Sen ansiosta Brawn pystyi valmistautumaan hyvän aikaa jo ensi kauden autosuunnitteluun tietoisena Mersun kasvavasta panoksesta.
– Uskon, että Mercedes lähtee edelleen hyvin vahvoista asemista ensi kauteen ja pystyvät ainakin haastamaan Ferrarit ja McLarenit. Red Bullin mahdollisuudet riippuvat siitä, minkä moottorin tiimi lopulta saa, sanoo Schmidt.
Andrea Cremonesi, La Gazzetta dello Sport:
– Kukapa tietää, mitä siitä tiimistä tulee. Mercedes on panostanut paljon McLareniinkiin, mutta tulokset ovat jääneet useimmiten alle odotusten. En näe, että Brawnilla enää jatkossa olisi voittaja-autoa, koska niin paljon ruutia paloi tämän vuoden menestykseen.
Luis Vasconcelos, Formula Press:
– Varmasti Mercedes GP pystyy taloudellisesti vastaamaan siihen haasteeseen, jonka Ferrari ja McLaren lyövät omaan autokehitykseensä. Eikä Red Bull varmasti ole kaukana perässä. Adrian Newey pääsee jälleen loistamaan, kun kapeammat eturenkaat ja pidemmät akselivälit muuttavat aerodynaamisia haasteita.
Entä sitten, ketkä ovat Mercedeksen kuskit?
Schmidt: Button ja Rosberg.
Cremonesi: Rosberg ja Heidfeld.
Vasconcelos: Button ja Rosberg.
Entä suomalaisvinkkeli? Mersun satsausta osattiin odottaa. Muuttaako se toteutuessaan mitään ensi kauden näkymistä ja kuskimarkkinoista?
Talli Määräys: 16.11.2009 kello 19:26
Jos Brawn saa lisää kehitysvaroja tuota kautta niin luulisi menestyksen olevan lähes varmaa. Hän siis Brawn on oppinut vetämään oikeista naruista ja nyt jos autotehtaan rahat ja ylpeys ovat tukena on menestys kuskeista riippumatta melko varmaa.
'ukko': 16.11.2009 kello 19:39
no jos kimi ei sinne men - mikäli pääsisi - niin sitten on vain sanottava, että jokin ruuvi puuttuu…heh
alkaa olla vaikea tajuta kimin ahneutta…jos sitä on olemassa kuten media antaa ymmärtää…
ainakin minun pisteeni putoavat hänen suhteen jos kumartaa fyrkkaa tilanteessa, jossa muiden asioiden pitäisi painaa enemmän vaakakupissa…
Jazu: 16.11.2009 kello 21:06
En oikeastaan usko, että Kimi ei mene uuteen Mercedes talliin siksi, että pyytäisi liikaa liksaa. Hän ei vain usko ehkä, että voisi taistella ensi vuonna mestaruudesta missään muussa tallissa kuin Mclarenilla Ferrarin lisäksi, josta lähti pois.
Rane: 16.11.2009 kello 21:07
Mersun tallikauppa oli odotettu uutinen. Ja hieno juttu Nicon kannalta. Ensi kaudella menestystä ei vielä välttämättä tule, ainakaan mestaruusjahtiin tuskin Brawnin… eikun siis Mercedeksen autoilla ylletään. Mutta kuljettaja ja talli sopivat toisilleen erinoimaisesti, siinä on aikalailla samaa kuin Vettel/Red Bull asetelmassa.
Mitä tulee suomalaiskaksikkoon, Kimiin ja Heikkiin, niin suoraan sanottuna huolestuttaa. Kimi jahtaa ainoastaan McLaren-paikkaa, mikä on ehdottoman järkevää kun motivaatio tuskin enää riittää menestystarinan luomiseen vuosien työnteon kautta, vaan pikemminkin mieli halajaa valmiiseen pöytään istumaan. Harmi vaan, että kaikki uhkaa kaatua tämän monimiljonäärin palkkapyyntöön. Heikki Kovalaisen nimi ei nouse spekulaatioissa esiin enää minkään järkevän F1-tallin kohdalla.
juupa juu: 16.11.2009 kello 22:07
2010 F1 Teams & Drivers
Mercedes GP
1. Button
2. Rosberg
Red Bull Racing
3. Vettel
4. Webber
McLaren Mercedes
5. Hamilton
6. Raikkonen
Ferrari
7. Massa
8. Alonso
Williams Cosworth
9. Barrichello
10. Hulkenburg
Renault
11. Kubica
12. Glock
Force India Mercedes
14. Fisichella
15. Sutil
Toro Rosso Ferrari
16. Buemi
17. Alguersuari
USF1 Cosworth
18. Villeneuve
19. Sato
Campos Meta Cosworth
20. Senna
21. De La Rosa
Manor F1 Cosworth
22. Davidson
23. Kovalainen
Lotus Cosworth
24. Trulli
25. Kobayashi
Qadbak Ferrari (Formally BMW Sauber)
26. Heidfeld
27. Klien
vormulahuru: 16.11.2009 kello 22:40
En usko että mersun rahat paljon ehtivät auttaa kauden 2010 alkuun mutta ehkä sinne Barcelona ja siitä eteenpäin alkavat vaikuttamaan. Brawnilta puuttuu menestymisen ja voittamisen rutiini. Se että se tehtiin kerran ylivoimaisella autolla ja keskinkertaisilla kuskeilla on toki hieno meriitti mutta vaikeeta on toistaa, vaikka ensi kaudella on aidosti hyvä kuski tallissa (Rosberg).
Mitä Kimin palkkaan tulee, en usko että kyse on varsinaisesta ahneudesta, kyse on arvostuksesta. En usko että Kimi on valmis ottamaan vastaan palkkaa, joka olisi vähemmän kuin mitä Hamilton tai Alonso - ainakaan huomattavasti vähempää. Uskoisin että Alonson ja Hamilton palkat ovat luokkaa 10-20m kaudesta. Se että Buttonille ollaan valmiita maksamaan alta 5m kertoo aika karua kieltä siitä, minkä tasoisena kuskina häntä pidetään.
Kimillä on varmasti myös vaikeuksia saada lupa rallin ajamiseen palkkaneuvotteluiden lisäksi + sopivan vähän sponsorikeikkoja.
Talli Määräys: 17.11.2009 kello 0:30
Tuntuu että kukaan jäljellä olevista kuskeista ei “mene” minnekkään, vaan pääsee jos pääsee ja mielestäni tämä koskee myös Räikköstä. Täytyy muistaa että hän sai potkut Ferrarilta.
Normaalissa työelämässä potkut tietysti vaikuttaa eri lailla, kuskina Räikkönen on varmasti hyvä, mutta sarjan korkeimpia palkkoja saaneena potkut vaikuttaa varmasti- alentavasti maksuhaluihin.
Moni pikku talli olisi hänet ottamassa jos hän tulisi halvalla, kannattaako mennä “pikkutalliin” se on toinen juttu. Kuluneen kauden jälkipuoliskolta lähtien on ollut selvää että vain Alonso ja Hamilton menevät minne haluavat, muut saavat taistella tallipaikastaan, ja yhtä selvää on että heidän parikseen tulevat ovat selviä kakkoskuskeja.
hmhmh: 17.11.2009 kello 3:08
Alain Henry guardian.co.uk väittää, että Jenson Button menee Mclarenille.
http://www.guardian.co.uk/sport/2009/nov/16/jenson-button-joins-mclaren-contract
Otsikko: “Jenson Button agrees to join McLaren on three-year, £6m-a-year deal”
Jutussa tosin kerrotaan, että sopimusta ei ole allekirjoitettu… että ota tuostakin nyt sitten selvää. Kimikin jo vihjaisi, että hänellä on sopimus McLarenilta jo luettavana, eli se olisi allekirjoitusta vaille. Saa nähdä miten tässä käy - toivon todella, että Kimi jatkaa F1-sarjassa kisakuskina hyvässä tiimissä. Mieshän on vielä nuori ja vuosia F1-sarjassa olisi vaikka kuinka vielä jäljellä.
Jukka: 17.11.2009 kello 9:42
“Mitä Kimin palkkaan tulee, en usko että kyse on varsinaisesta ahneudesta, kyse on arvostuksesta. En usko että Kimi on valmis ottamaan vastaan palkkaa, joka olisi vähemmän kuin mitä Hamilton tai Alonso - ainakaan huomattavasti vähempää.”
Näinhän se varmaan on, ja juuri tämä logiikka on nostanut todella isojen yritysten johtajienkin palkat irti tästä maailmasta. Kimi voisi olla se rohkea, joka viheltää pelin poikki - hänellä olisi siihen varaakin. Tiedä sitten kuinka paljon tässä vaikuttaa Robertsoneiden ahneus. Hehän saavat mojovan siivun Kimin liksasta.
Mattio: 17.11.2009 kello 10:55
Uskon Mercedes GP:n olevan ensi kaudella aivan yhtä loistava kuin nyt päättyneellä kaudellakin. Ross Brawn vaan on sellainen taikuri kuin mitä myös on Adrian Newey. On muistettava, kuinka monen mestaruuden takana Brawn on ollut, ja Nico Rosberg on loistava kuski antamaan oikeaa palautetta tekniikkapuolelle. Toinen kuski on todennäköisesti Heifeld tai… Button.
formulagubbe: 17.11.2009 kello 13:15
Ei välttämättä ole mitään syytä olettaa, etteikö Mersu olisi lähes yhtä kovassa iskussa myös ensi vuonna. Kannattaa muistaa pari asiaa: ensinnäkin, säännöt muuttuvat taas sikäli, että välitankkaukset kielletään. Vaikka tämä periaatteessa yksinkertaistaakin taktiikoita, niin joka tapauksessa Ross Brawnin luotsaamat tiimit ovat lähes järjestään pärjänneet hyvin aina kun jokin juttu on olennaisesti muuttunut.
Toisekseen, se, ettei Brawn enää loppukaudesta välttämättä ehtinyt kärjen vauhtiin, ei merkitse yhtään mitään. Miksi olisi pitänyt? Mestaruudet varmistettiin joka tapauksessa jo ennen päätöskisaa. Miksi olisi kannattanut pistää kaikkia paukkuja “varmuuden vuoksi” tämänvuotiseen projektiin, kun se muutenkin eteni omalla painollaan kohti tavoitetta. On ihan höpöhöpöä väittää, että uudelta Mersulta puuttuu voittamisen ja menestymisen rutiini. Sitä löytyy avainhenkilöiltä, ja se riittää.
Suomalaisittain se ei sitten valitettavasti kovin paljoa merkitse, ellei sitten jääräpäisesti jaksa lohduttautua sillä, että Nicon ruotsissa syntynyt isä edusti aikoinaan ajouransa aikana Suomea. Heh heh… huoh.
ajk: 17.11.2009 kello 14:00
Off-topic, mutta Glock on juuri kirjoittanut 2 vuoden sopparin Manorille. Heikki Kovalaisen life-line Rellulle elää ![]()
Syvä Kurkku: 17.11.2009 kello 17:59
“juupa juu” vaihdathan Heikin ja Glockin paikat listalla.
'ukko': 17.11.2009 kello 19:54
selasin tuossa sivuja…
kyllä kai sitten niin käy, että kimi halutaan mersulle
buttonin sopimusta mäkin kanssa pidetään lähes varmana
kyllä hauki ymmärtää jäämiehen arvon ja ihme on jos ei kimi siellä ensi kautta aja
en jaksa uskoa, että nicon ja nickin rahkeet yhdessäkään riittäisivät mersulle joka varmaan haluaa heti voittoja ja siihen tarvitaan kimiä…
kallek: 17.11.2009 kello 23:21
Tuohon ’ukon’ edelliseen vielä lisäisin että olisi Nicolle varmaan helpompaa kehittyä aluksi ”oppipoikana”ja jos nyt Kimille häviäisi niin ei ole huonolle hävinnyt, jos taas voittais niin olis iso sulka hattuun. Ja nyt aluksi tulevat kovat paineet jos on vastassa on näin monta mestaria mäkillä ja ferrarilla , näinollen olisi hyvä saada vähan tasoitusta siihen kun nyt on vielä tuo yksi mestari vapaana ja voitonhaluisena. Nicohan voisi kierrellä kielitaitoisena ja edustavana mersun saksalaisena mainoskuvana, Kimi voi ajella muutaman rallin ja ottaa paineet tallin avauskisoista, kyllä pitäisi sen verran rahaa löytyä mersun kassasta, norbertti kun tuntee hänet hyvin ja tietää mitä voi odottaa.
Talli Määräys: 17.11.2009 kello 23:42
Ilta Sanomien sivuilla oli että manageri on vahvistanut Räikkösen pitävän välivuoden, eli ajelee rallia ensivuonna. Mutta aika näyttää pitäkö tuo paikkaansa.
Talli Määräys: 17.11.2009 kello 23:46
Niin sen verran korjausta edelliseen kirjoitukseeni, että muut mediat ovat saaneet tiedon tätäkautta, eli Heikki Kullalta.
Kimi on rautaa :): 18.11.2009 kello 0:01
Kimi, kiitos näistä oliko se yhdeksästä vuodesta. Meitä on monia, jotka kiitollisuudella jäämme muistelemaan persoonaasi sekä suoraselkäisyyttäsi. Olit formuloitten mauste.
Ralli se on rattoni tästä eteenpäin. ![]()
Maxisille heipat ainaskin vuodeksi.
Fakta: 18.11.2009 kello 9:31
Kiitokset Heikki Kullalle erittäin asiapitoisesta uutisoinnista. Kimin vetäytyminen F1:sestä on nyt siis varmaa ja näiltä sivuiltahan se uutinen ensimmäisenä taas oli luettavissa.
Omalta osalta mielenkiinto F1:seen ei Kimin vetäytymisen jälkeen juurikaan muuttunut. 25 vuotta olen lajia seurannut ja seurata aion jatkossakin. Ensi kaudella seurattavana on erittäin mielenkiintoisia kuskipareja, kuten Alonso-Massa ja Button-Hamilton. Nico Rosbergin tulevat suoritukset Mersulla pitävät mielenkiintoa yllä.
'ukko': 18.11.2009 kello 14:47
pieleen meni veikkaukseni…heh
toisaalta helppo ymmärtää jos ajamatta tienaa paremmin kuin ajamalla
ei mersullakaan ollut varaa maksaa…olisi tarvittu varmaan 15-20 milliä jotta sopimus olisi syntynyt
nyt ajamatta kimi saanee n10 milliä eli aika ihmeellistä on maailman meno
mutta olihan se hyvä kipuraha ferrarilta kimille niistä pahoista teoista joita tuli tehtyä
Talli Määräys: 18.11.2009 kello 17:24
Faktan, kirjoitukseen voin yhtyä kaikilta osin, lisänä vielä mielenkiinto löytääkö Kovalainen jatkopestin, ja jos niin minkälaisen? Se tuli selväksi että hänen aikaisempi paikkansa, tai siis viime kausi oli palvella Hamiltonia mahdollisimman hyvin.
Entä aiheuttavatko sääntömuutokset sen että joku “pienempi” voisi aluksi yllättää. Tämä lisää alkukauden mielenkiintoa. Omalta kannalta vielä toivoisi median keskittyvän enemmän itse lajiin, tähän asti kuljettajat ovat vieneet valtaosan palstatilasta.
Kimi on rautaa :): 18.11.2009 kello 22:53
Talli Määräys, Sinä se jaksat ![]()
Lauseesi;
“Omalta kannalta vielä toivoisi median keskittyvän enemmän itse lajiin, tähän asti kuljettajat ovat vieneet valtaosan palstatilasta”
Hyvä Ihminen, autot ei kulje ilman kuljettajia, eikä ilman mieleisiä kuljettajia ole katsojia.
Senhän jo Sinä itsekin olet meille blogin lukijoille antanut ymmärtää. Eli et siedä Kimi Räikköstä.
Talli Määräys, olen onnellinen puolestasi, että kivi kengästäsi poistui omasta tahdostaan. On kiva käydä jatkossa lukemassa kommenttejasi palstalla, kun kukaan nykykuskeista ei heilauta tunteitasi.
Minun idolini jatkaa elämänsä matkaa ja toivotan Teille kummallekin parasta. <3 = sydän ![]()
kallek: 19.11.2009 kello 2:18
Nyt kun on selvinnyt että Kimi on hylännyt mäkin tarjouksen ja aikoo pitää sapattivuoden, niin on mielenkiintoista lukea mitä on näiden savuverhojen takana touhuttu.
Eddie Jordan sanoo tietävänsä että Button sai lähteä brawnilta, mersu kun ei häntä halunnut!(siis käytännössä potkut!) Ei siis ollut alkuunkaan rahasta kiinni, oli vain hyvä show ja paljon julkisuutta joka sitten huipentui dramaattiseen mäkki sopimukseen! Jos nyt tämä on totta niin sitten voidaan spekuloida Kimin tiukkaa linjaa ja yhtä ainoata vaihtoehtoa. Nyt on käytännössä kaikki ohi ja pöytä puhdas, jos nyt tulisi tarjous esim mersulta niin eikös hänkin voisi mielensä muuttaa. Sitten on vielä tuo pikku kysymysmerkki,että kuka on tuo joka mersulle palkataan, Heidfelt tuntuu olevan vähän liian väritön.
Luin jostain että mersulla olisi varoja jopa shumin palkkaamiseen, 30milj€ voisivat siihen sijoittaa!
Näin ollen olisi myöskin varoja Kimin palkkaamiseen, ja monenlaiset kommentit ovat jo eri palstoilla siitä kirjoitelleet. Toivottavasti ainakin Kovalainen on mukana ja saa ajaa hyvällä autolla.
emit remmus: 19.11.2009 kello 8:55
Nythän spekulaatiot Kimin siirtymisestä MB:lle ovat jo täydessä vauhdissa. Siitä huolimatta sanoisin että MB:llä voi olla vielä isompikin “kala” kiikarissa eli Schumi, joku tätä jo jossain kommentoikin. Ensinnäkin Haug on viimeiset 10v itkenyt Schumin perään, ja nyt hän puhuu isosta yllätyksestä kuskina (Schumia isompaa tuskin olisi), toiseksi Buttonille käytännössä annettiin kenkää, kolmanneksi Schumi yllättäen jätti “asiantuntijatehtävänsä” Ferrarilla, neljänneksi kuskeja ei ole vieläkään nimetty, eli ilmeisesti Schumia puhutaan ympäri, ehkä niskaakin pitää testata, vaikka uskon kyllä ettei niska ollut syynä Schumin ajamattomuuteen tänä vuonna vaan p**ka auto. Brawnillakaan tuskin olisi mitään Schumia vastaan
MB:llä ei yksinkertaisesti ole varaa pilata ensi vuotta millään Heidfeldillä, heidän on mielestäni pakko palkata jo maailmanmestaruuden voittanut kuljettaja, eli joko Kimi tai Schumi ja Schumi on varmasti ensimmäisenä listalla ja Kimi varalla.
Oletko Heikki Kulta kuullut mitään Schumin paluusta? ![]()
Kimi on rautaa :): 19.11.2009 kello 9:07
Jess!!!!!!!!Kimi sittenkin saatetaan nähdä rattia pyörittämässä ympyriäisellä radalla.
Peukut pystyyn. ![]()
F1 auto kuningas: 19.11.2009 kello 10:42
Vastaapa Heikki kysymykseeni: Voittaako Kimi ensi vuonna mestaruuden ja missä tallissa? Kuinka monenneksi Kovalainen ajaa?
Ari: 19.11.2009 kello 10:42
The story of Raikkonen to Mercedes, is a result of McLaren´s thirst for ‘vendetta’. “It happened because Brawn lost Button, a revenge of McLaren who left mercedes with Nico Rosberg and Nick Heidfeld, almost nothing”,
“Rosberg and Heidfeld never won a race, very little for someone who had a WDC at hand”, “And since Mercedes was closing the partnership with McLaren, the Woking team couldn´t resist to bounce back taking Button with them”.
“Robertson, Kimi´s manager, is finishing the details right now, but they are already settled”, “The basics of it are done and dusted”.
Peldo: 19.11.2009 kello 11:26
Pitää kommentoida tätä Buttonin siirtoa. Mies on koko uransa pyrkinyt sabotoimaan menestyksensä valitsemalla aina väärän tallin kunakin aikana. Viime vuonna kävi paha moka ja ei päässyt toiseen talliin kun menestys oli ovella joten joutui ottamaan mestaruuden. Nyt onneksi tajusi että Mersu voi pärjätä ensi vuonnakin joten äkkiä McLarenille jossa Hamiltonin varjossa ei mitään mahdollisuuksia.
Sopii tosiaan ihmetellä ajatuksen kulkua. Tämän päivän Brawnin kommentin mukaan olivat tarjonneet vielä enemmän kuin Laren, ykköskuskin statuksella kaiketi. Vai onko vellit menneet housuun ja ei usko pärjäävänsä Nicolle. Se veisi tietysti sädekehää pois (jos sitä onkaan). Hamiltonille kun voi hävitä ja pistää tallinvaihdon piikkiin kaiken. Button on ok kuski, ei parasta A ryhmää mutta hyvä. Ei Hamin veroinen ikinä. Kun vielä laren on Hamiltonin talli niin tappio on sata varma ellei loukkantumisia tule.
Mielestäni Kimin ehdottomasti pitää mennä Mersulle jos F1 kiinnostaa. Hän saisi siellä ensi vuodeksi kaiken huomion Nicon laittaessa ukon koville ja mikäs sen parempaa meille katsojille. Voi olla että raha ratkaisee mutta 2011 ei huippu paikkoja ole kuin ehkä Red Bulilla ja sekään ei ole saletti että pysyvät huipulla. Eli Kimin kannalta Button avasi suuren mahdollisuuden joka kannattaisi käyttää.
Talli Määräys: 19.11.2009 kello 12:33
Kimi on rautaa, 22,53. Hyvä fanittaja ole onnellinen että pystyt kannattamaan jotakin, minä en enää pysty. Mitä Räikköseen tulee en ole häntä pois lajista toivonut, kuten en muitakaan kuljettajia.
Olen tietysti toivonut että näilläkin sivuilla hänestä kirjoitettaisiin kuten muista samanarvoisista kuljettajista joita siis sarjassa on ollut 20.
Muuten uusimpien tietojen mukaan hän ajaisi sarjassa myös ensi vuonna, en siis ole mikään Räikkös vihaaaja kuten annetaan ymmärtää, enkä vihaa tai palvo muitakaan kuskeja.
Mielestäni pyyntöni keskittyä enemmän lajiin on kohtuullinen.
'ukko': 19.11.2009 kello 13:03
tarkkalukuinen muistaa kuinka vajaat pari vuotta sitten spekuloin, että ferrari tuhoaa kimin uran…
no, empä mennyt pieleen spekuloinnissani sillä mies hyllytettiin mutta ehkä ei lopullisesti sentään…
tänään luin, että kimi voisi sittenkin päätyä mersulle eli hauki ymmärtää hyvän päälle…heh
ja näinhän mersun on tehtävä jos se aikoo avata uransa ykkösissä voitoilla…
spekulaatiot sumista ovat huvittavia sillä mieshän on ferrarin perheenjäsen eikä hänestä enää ole ratin taakse tosimielessä
minun veikkaukseni oli alunperinkin että mersu ottaa kimin ja nyt kun button on saatu veivattua mäkille niin paikka on vapaa kimille ja vaikea on uskoa, että rahasta nyt tulisi este kuten viime kommentissani spekuloin…
eiköhän hauki ole kaiken takana…
Rane: 19.11.2009 kello 16:39
Kyllä muuttuu asiat formulamaailmassa, ja varsinkin suomalaisten. “Maailman nopein kansa” on jäämässä totaalisesti tyhjän päälle. Ennen kauden 2008 alkua hehkutettiin varsinkin maikkarin toimesta “kaikkien aikojen suomalaista F1-kautta”. No, ei mennyt ihan nappiin, mutta totaalisen perseelleen asiat menivät vasta kaikkien aikojen suomalaisen F1-kauden osa 2 jälkeen… Melkoinen kontrasti.
'ukko': 19.11.2009 kello 17:38
jatkona edelliseen…
http://www.autosport.com/news/report.php/id/80215
linkki antaa ymmärtää, että kimi on käytettävissä jos hänelle löytyy auto, jolla voi kamppailla tittelistä…
olisi outoa, jos tuossa ei olisi perää !
buttonin sanotaan suuttuneen brawnille…ei vastaa puhelimeenkaan…
se on helppo ymmärtää jos/kun hänet on potkastu pois mersulta mäkille
minulla vaan on sellainen aavistus, että mersun brawnin ostamiseen liittyi ajatus, että kimi tulee kuskiksi…
saa nähdä, osunko oikeaan…?
olisiko johtotähdellä varaa ajaa vain sijoista 3-5…?
kimin manageri antaa ymmärtää, että kimi ajaa jos hänelle pystytään rakentamaan voittaja-auto… siis jotain parempaa kuin mihin ferrari pystyi
siispä pappa b saa pistää kaiken peliin ja pappa b tietää, että vain kimi pystyy voittamaan alonson ja hampan…
ja varmaan kimi on nyt nälkäisempi kuin koskaan ferrarimafian tylyn kohtelun jäljiltä joten voi tulla mielenkiintoinen kausi…
mutta olen kyllä ennenkin joskus erehtynyt joten mikään ei ole kirkossa kuulutettua…heh
Ari: 19.11.2009 kello 18:21
Raikkonen will Negotiate with Mercedes GP
19.11.2009
Norbert Haug has confirmed that Kimi’s managers have called to Mercedes GP’s Nick Fry to open negotiations.
“This is normal behaviour as long as there’s a seat to be filled. Other drivers and their representatives have done the same. No decisions has been made yet” says Haug.
Kimi on rautaa :): 20.11.2009 kello 10:37
Talli Määräys
Olen alkanut pitämään kommenteistasi
(Sinusta).
Saat minut pohtimaan omia reaktioitani. Ne jos mitkä on oman itsen kasvunpaikkoja. Ilman peilejä ei tapahtuisi henkistä kasvua.
Kiitos Talli Määräys <3
kallek: 20.11.2009 kello 20:15
Minkälaisia kommentteja nostaa tuo huhu shumin paluusta formuloihin mersun kuskina?
Onhan siinä uutista kerrakseen, jos nyt tuo toteutuisi niin siinä on muutamia eri vaihtoehtoja kuinka asoita voi katsella. Jos hän hyvin menestyy on kaikki hänen ansiotaan (hän ei tee koskaan mitään virheitä!), jos taas menee pieleen niin ei ollut mersusta mihinkään (hän itsehän ei tee koskaan mitään virheitä!). Sitten on tuo julkisuudessa näkyvyyspuoli jossa kaikki pyörii shumin ympärillä ja ansiosta, haluaako mersu unohtua taustalle? Kuka haluaa ajaa tallikaverina jos on varma kakkospaikka vapaana, eihän hän ole koskaan ollut tasaarvoinen tallikaveriensa kanssa. Sitten vielä kun lisätään kaikki rossin taktiikkaniksit joilla shumi on voittoihin junailtu niin olisi vaiherikas vuosi edessä jos tämä toteutuis ensi kaudella!
Toivotaan nyt kuitenkin että Nico ja Kimi ovat nuo nimet jotka ovat tapetilla kun mersua ensi vuonna ajetaan.
Kimi on rautaa :): 22.11.2009 kello 7:57
kallek, uskotaan mieluummin tähän
Wäge: 22.11.2009 kello 18:18
MERSUN YHTIÖKUMPPANI HALUAA RÄIKKÖSEN - SIIRTO LÄHENEE!
Sunnuntai 22.11.2009 klo 14.00.
ILTA-SANOMAT / Formula !
LUE SIELTÄ LISÄÄ !
'ukko': 22.11.2009 kello 20:19
eiköhän nuo suutarijuorut ole vain tarkoitettu pitämään kansaa kuumana…
eihän kehäraakkia voi enää otta ajamaan kisojen voitoista, sanoo oma järkeni
niskavaivainen ja armotta jo liian hidas mies ei minusta sovi mersun rattiin sillä kai ne nyt sentään yrittävät ajaa voitoista… ei mitään logiikkaa tuossa suutarihuhussa…heh
se olisi brawnilta ja hauelta kyllä osoitus järjen köyhyydestä
'ukko': 22.11.2009 kello 20:29
jatko-osa edelliseen…
http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1777562
taisin osua oikeaan spekuloinneissani kimin kohtalosta
eihän mersulla ole varaa ohittaa sarjan kenties nopeinta miestä…heh
TT3: 23.11.2009 kello 1:31
kimi ajaa jos hänelle pystytään rakentamaan voittaja-auto…
Laiskan ja typerän miehen kommenti.
'ukko': 23.11.2009 kello 14:19
re:TT3
minusta oma kommenttisi on enemmän sitä
jos jotain tänne heittää niin kannattaisi muistaa, että asia pitäisi jotenkin perustellakin tai siinä tulisi olla jokin logiikka
sen verran pitäisi kunnioittaa lukijoita ja unohtaa oman navan ympärillä pyörinen…heh
mielstäni nyt kerrot enemmän itsestäsi kuin kimistä jos faktoissa pysytään
fiksu ihminen perustelee kantansa
Jazu: 23.11.2009 kello 21:45
Norbert Haug on korostanut aikaisemmin, että he haluavat saksalaisen kuljettajan autoonsa. Nyt heillä on uudessa Mercedes Grand Prix tallissa Nico Rosberg, jota Saksassa pidetään saksalaisena kuljettajana. Haugilta oli kysytty siitä, miten kaksi englantilaista kuljettajaa ajaa kilpaa Mclarenilla kahta Mersun saksalaista kuljettajaa vastaan. Haug oli selvästi vastannut, että Mclarenilla on tosiaan kaksi englantilaista kuljettajaa, mutta heillä on vain yksi saksalainen kuljettaja ja joku muu mahdollisesti. Tänään sitten julkistettiin, että Mersun saksalainen kuljettaja on Nico Rosberg. Molemmat kuljettajat eivät välttämättä ole saksalaisia, vaikka niin Saksassakin luullaan. Haugille riittää, että toinen kuljettajista on saksalainen. Mclarenillahan heillä ei ole ollut saksalaista kuljettajaa lainkaan, ei ainakaan 2000-luvulla. Mersun kumppani Abu Dhabilainen investointipankki Aabar on ilmoittanut, että he haluavat nimenomaan Räikkösen toiseksi kuljettajaksi. Eri asia on suostuuko Kimi ja pääsevätkö Norbert Haug ja Ross Brawn Kimin kanssa sopimukseen, vai haluaako Kimi tosiaan pitää sen välivuoden formuloista ja ajaa rallia. Se selvinnee myöhemmin, toivoisin kumminkin joulukuun puoliväliin mennessä.
'ukko': 24.11.2009 kello 21:56
paljon spekulointia mediassa kimistä…
saa nähdä mitä kaveri tekee…?
ehkä haluaa vielä yhden tittelin tai sitten siirtyy nautiskelemaan rallista ilman paineita…
mutta tyydyttääkö se miestä, joka haluaa voittaa…? ja onko kimi jo ‘kypsä’ sellaiseen ?
keken kommentti vähän ihmetyttää mersuun liittyen: että tarvittaisiin nicolle kaveri joka jaksaa tehdä töitä…heh
kekehän on työnarkomaani joten kaipa hän odottaa sitä muiltakin mutta ehkä siinä on vähän sitäkin makua, että kimi ei nyt oikein sopisi sinne kun se ei ole niin ahkera…heh
kysyisin: miksi kuskin nyt pitäisi olla niin ahkera kun ei testatakaan saa ja eikös ne autojen suunnittelijat rakenna auton ja kuskit ajaa…?
en ymmärrä tuota ajattelua että kuskille kuuluisi autonkin teko — riittää kun on radalla nopea
Rane: 25.11.2009 kello 11:36
Niin, tällä hetkellä taitaa olla tilanne se, että Kimille kaikki muu kuin auton ajaminen on pelkkää pakkopullaa. Se ei oikein F1-tasolla työnantajalle riitä, ehkä se välivuosi on enemmän kuin paikallaan.
Toinen kuljettaja relaa vapaalla touhuten mitä huvittaa. Toinen hoitaa pr-hommat mallikkaasti ja viettää runsaasti aikaa tehtaalla insinöörien kanssa keskustellen ja osallistuen autonkehityksen. Kummankohan kuljettajan mieltymysten mukaan autoa kehitetään? Asenne näkyy myös radalla. Historiasta löytyy esimerkkejä vastaavista väsyneistä mestareista, joilta kiistattomasta taidosta huolimatta vauhti katoaa.
Hepokatti: 25.11.2009 kello 13:10
Olen samaa mieltä TT3:n kanssa että Räikkösen kommentti” …haluan voittaja auton” on todella typerä. Kommentti kertoo aika paljon kuljettajasta ja työmoraalista. Autonkehityksen tai siihen nykyisin varsin vähäiseen testaamiseen ei näytä Räikkösellä olevan kiinnostusta, vaan pitäisi päästä valmiisen pöytään.
Ei hirveästi yllätä että tallit eivät Räikköstä halua palkata. Ehkäpä tallitkin haluvat “voittaja kuljettajan” jolla on hitunen mielenkiintoa työtään kohtaan ja kyky keskustella ja antaa palautetta autonkehitykseen liittyen. Ei varmasti motivoi tallia uhraamaan kymmeniä miljoonia F1-kuljettajaan jos kuljettajan suurin kiinnnostus näyttää olevan rallissa. Haug on linjannut sellaisia ominaisuuksia hyvälle kuljettajalle kuin: motivaatio, voitontahto, sitoutuminen, ei rahanperässä juoksija,….. räikkönen sopii varsin huonosti em. kriteereihin.
Toisekseen mikä siten on räikkösen mielestä “voittaja-auto”?. esim. Ferrari 2008, Massan käsissä oli pisteen päässä mestaruudesta ja ilman rellun villppiä Massa olisi Mestari. Väittäisin etä Ferrari oli aivan yhtälailla voitta-auto kuin Mäkki, kujettajien erot ja muut satunnaistekijät ratkaisevat sitten lopullisen järjestyksen.
Ensikauden “voittaja auton” suunnittelu on varmasti jo käynnissä mutta konkreettisia testituloksia tallleilta saadaa varmaan odottaa vielä kauemmin kuin kujettajien tallipaikkoja. Joten tässäkin suhteessa nopeat syövät hitaat niin radalla kuin sen ulkopuolellakin.
Näyttää siltä että suomalaisten osalta suurin jännitys formuloissa ei ole enää kilpailuissa tai edes heikoissa tuloksissa vaan:
Löytyykö heille ylipäätään tallipaikkaa seuraavaksi kaudeksi?, tosin suomalaisten häviö tässäkään “lajissa” ei yllätä enää ketään.
ajk: 25.11.2009 kello 13:35
Tämä jatkuva puhe jouluun odottamisesta alkaa kyllä tuntua Kubican odottelemiselta… Rellun kohtalo selviää 9.12. ja Mersu toivoisi, että jouluun mennessä saataisiin paperit selviksi.
'ukko': 25.11.2009 kello 18:50
vaikkei tämä jossittelu täällä kovin järkevää olekaan niin ajankuluksi taas joku rivi…
merkillisesti asenteet ovat muuttuneet faneilla… nyt he puhuvat auton kehittämisestä ikäänkuin se olisi kuskin velvoite ja kaikesta muusta sponsoreiden vaatimista velvoitteista siten, että niiden merkitys alkaa mennä oleellisimman eli ajotaidon yli…heh
minä olen vanhanaikainen: kuskin ajotaito on asia numero uno… sitten tulee viisi kuormaa heiniä ja sitten kaikki muu…
ja kyllähän totuus on, että jos löytyy vaikkapa mykkä kuski, joka on muita nopeampi niin tallipaikka löytyy heti ja liksalla ei ole rajaa…
minusta kimillä on juuri se oikea tyyli…tosi kuskin tyyli…
hepokatille: puhut nyt vähän ohi totuuden…kyllähän kimi testaa mielellään joten ei ole katetta siinä väitteessäsi mutta sponsorien mielistelytilaisuudet hän kyllä haluaa jättää väliin…
ja juuri se, että haluaa voittaja-auton, on huippukuskin piirre: ei mopolla radalle !
ja autonvalmistajat insseineen tekevät ne autot kuskin esittäessä vain toiveensa ja niin oli ferrarillakin mutta massan toiveet olivat siellä ensisijaisia joten kimille sopivaa autoa ei siellä osattu rakentaa…
senhän ovat monet autoon liittyvistä asioista jotain ymmärtävät todenneet…
ne tekivät sumin (ja massan) mallin mukaan aliohjautuvan vaikka kimi tarvitsee yliohjautuvaa tai tarkkakeulaista autoa…
– sanot, että Haug on linjannut sellaisia ominaisuuksia hyvälle kuljettajalle kuin: motivaatio, voitontahto, sitoutuminen, ei rahanperässä juoksija…
no, kimihän täyttää kaikki nuo ja manageri on antanut ymmärtää, ettei raha nyt ratkaise kimin päätöksi joten joutuu ihmettelemään kommenttiasi asian suhteen…
täällä aika moni puhuu suulla suuremmalla, sen olen havainnut
Talli Määräys: 25.11.2009 kello 19:36
Ainakin alemmissa moottoriurheilusarjoissa kuljettajan työ laitekehityksessä on ratkaiseva, puhumattakaan sarjoista joissa kuski itse rakentaa pääosin laitteensa.
F-1 sattaa olla niin monimutkainen ja toisaalta tehdas saattaa saada tallentimistaan tarpeeksi tietoa auton kehittämiseen. Toisaalta kuskin luulisi viime kädessä sanovan mitä pitää tehdä, esim. siipeä lisää tai pois, rengapaineita tai jarruja enemmän jne.
Kilpailua seuratessa tulee kyllä mieleen, kun kuulee auton ja tallin välistä liikennettä ettei siellä käsitellä yhtään auton säätämistä. Kuski voi sanoa että etupää tärisee, ei koskaan miksi luulisi tärisevän.
Kuultava radio liikenne sisältää yleensä vain onnitteluja kilpailun päätyttyä, tai käsketään pitämään sija. Siitä tulee väistämättä mieleen että talli saa niin paljon tietoja autosta ettei se tarvitse kuskilta tietoja.
Jos niin on niin kuskit vain ajavat ja hoitavat PR -töitä, ja tehdas kehittää auton tietojensa pohjalta.
yesyes: 26.11.2009 kello 8:45
Oletteko koskaan olleet formulalähetyksissä hereillä silloin kun on näytetty kuvaa sieltä jostain “pilttuun” perältä ? Siellä on monta äijää tietokoneiden ääressä ja nimenomaan ne tietokoneet keräävät sitä tietoa autosta. Nuo teidän jutut ovat joltain ajalta ennen telemetrian keksimistä.
Kaikkien ns. asiantuntijoiden (heh) mukaan Alonso on se paras autonkehittäjä. No mites se Rellu on kehittynyt parina viime vuotena ? Kuski itse väitti sitä ruudukon hitaimmaksi autoksi loppukaudesta, joten se siitä kuskin autonrakentamisesta.
Mattio: 26.11.2009 kello 18:18
Jos portugalilaisia tiedotusvälineitä on uskominen, että Kimillä on Red Bullin kanssa allekirjoitettu sopimus, jossa Red Bull sponsoroi alkavan kauden rallin parissa, ja seuraava kausi F1:ssä Red Bullin tallissa, niin tuskin Mercedes GP tahtoo sellaista kuljettajaa palkata. Kuvitellaan, että Kimi ajaisi nyt alkavan kauden Mercedes GP:ssä, ja voittaisikin maailman mestaruuden, ja siirtyisi sitten Red Bullin F1-talliin kaudelle 2011. Jos Kimi on yhä Mercedeksen tähtäimessä, niin neuvotteluja käydään Mercedeksen ja Red Bullin välillä siitä, miten sopimus puretaan. Saattaa Red Bull vaatia kovia summia.
Jazu: 27.11.2009 kello 13:08
Mitä tulee Kimin ja Red Bullin väliseen oletettuun sopimukseen, niin käsittääkseni kyse on ns. esisopimuksesta. Jos Kimi tekee sopimuksen jonkin muun tallin kanssa (esim. Mercedes) ensi kaudeksi, niin sopimus Red Bullin kanssa raukeaa ja jos ei tee, niin sopimus Red Bullin kanssa vahvistetaan.
Olen saanut sen kuvan Kimistä, että ei Kimi mikään huono autonkehittäjänä ole. Eivät ainakaan Kimin kilpa- ja datainsinöörit eri talleissa sellaista ole kertoneet. Kyse on kai lähinnä siitä, että Kimi ei puhu paljon esim. Fernando Alonsoon verrattuna insinööriensä ja mekaanikkojensa kanssa. Kimi kertoo mielipiteensä lyhyesti ja tarkasti eikä turhia lörpöttele, kun häneltä kysytään jotain auton kehittämiseen liittyvää asiaa. Se ei vielä tee Kimistä huonoa autonkehittäjänä. Se ei ehkä vain sopinut Ferrarin tyyliin työskennellä.
Ennen testikieltoa ja varsinkin ennen testirajoitusta Ferrarilla testattiin selvästi enemmän kuin muissa talleissa vielä Schumacherin aikakaudella. Silloin Ferrari pystyi ajamaan omilla testiradoillaan Fioranossa ja Mugellossa niin paljon niin kauan, että jos autossa oli jokin ongelma, se lopulta selvitettiin.
Oulu: 28.11.2009 kello 18:50
ONKO HEIKKI KULLALLA mitään sisäpiirin tietoa Kovalaisen tilanteesta? Mies on ollut aika hiljaa viimeaikoina.
Mustakari oli 100% varma Kovalaisen jatkosta urheilulehdessä, mutta maikkarilla oli sitten jo eri ääni kellossa. Kuulemma maksukuskit on Heikille kova rasite.
heikki.kulta: 28.11.2009 kello 20:12
Iltaa, Oulu,
Hiljaista on tosiaan ollut Heikin rintamalla. Odotellaan nyt uutisia akselilta Sauber-Renault-Lotus, mutta joulukuulle ne menevät.
Oulu: 29.11.2009 kello 14:36
Kiitos vastauksesta.
Taisi Heikillä olla aika raskas kausi, kun jo loppusalla olisi mieluummin ollut kotona Suomussalmella lumia kolailemassa :)…varmaan loma tulee tarpeeseen.
No toivottavasti edes Heikki nähdään ensikaudella jonkun auton ratissa. Mersulla on yksi vapaa ajopaikka toistaiseksi mutta onkohan Kovalaisella mitään saumoja siihen. Itse ainakin kovasti epäilen.
Mattio: 30.11.2009 kello 9:19
Heikin kausi oli täydellinen pannukakku McLarenilla, eikä sitä voi puolustaa edes kakkoskuskin asemalla. Jos Heikki ajaa ensi kaudella, niin talli tulee varmasti olemaan huomattavasti heikompi kuin mitä nyt oli, todennäköisesti Sauber tai Renault, voi olla myös vielä heikompi tulokastalli. Jos Heikki ei aja alkavalla kaudella F1:ssä, niin silloin melko varmasti voidaan sanoa, ettei moneen vuoteen enää tulla näkemään suomalaiskuskia sarjassa. Kimin pitäessä välivuoden, ei tule enää palamaan F1:iin.
Talli Määräys: 30.11.2009 kello 17:14
Kovalaista arvostellaan kovasti eri palstoilla, mutta ei ainakaan minulle selvinyt johtuiko kilpailumenestys hänestä vai tallista ? Joskus hän ajoi hyvät aika-ajot mutta oli kilpailussa huono.
Kilpailuun hän lähti usein raskaalla autolla, ja ero Hamiltoniin kasvoi hirmuiseksi, ottiko hän itse kerta kerran jälkeen auton raskaaksi bensasta vai määräsikö talli ottamaan. Em menetelmällä talli sai ainakin kuskien välille suuren eron.
Toisaalta muutaman kerran aika-ajossa Kovalainen oli kova, ja Hamiltonin ylivoima mureni paremmasta autosta huolimatta. Jotenkin tuntuu että halvalla ajava Kovalainen pitikin näyttää paljon huonommalta Hamiltoniin nähden.
Sitä oliko hän oikeasti huonompi ei ehkä koskaan saada tietää, mutta huonomman maineen hän ainakin sai.
Jazu: 1.12.2009 kello 10:44
Olen myös sitä mieltä, että Heikki on mainettaan parempi kuljettaja. Hän ei ehkä pärjännyt Lewis Hamiltonille erityisesti tänä vuonna, mutta ajoi kuitenkin varsin hyvin vuonna 2007 Renaultilla ollessaan siellä Fisicon kanssa. Hän ei ehkä ole mielestäni Kimin tasoinen kuljettaja, mutta ei kuitenkaan huonokaan. Uskon vielä, että Heikki Kovalainen jatkaa formuloissa ja Kimi tulee takaisin 2011, mikäli sitä haluaa tai sitten jatkaa rallissa, jos sinne nyt ensi vuodeksi menee.
Jos ajatellaan, että Alonsoa pidetään yhtenä parhaimmista kuljettajista ja hänellekin otti koville pärjätä Hamiltonin kanssa, niin voi vain kuvitella mikä tilanne on Heikin kanssa. Ei Heikki Kovalainen ole niin huono kuljettja kuin miltä se näytti verrattuna Hamiltoniin, vaan Hamilton on sen sijaan todella hyvä kuljettaja.
Joskus ihmettelen joidenkin mielipiteitä, jotka epäilevät Kimin motivaatiota. Minä en epäile yhtään, enkä usko että ne, jotka asiasta jotain tietävät, sitä epäilisivätkään.
Kimi on erittäin motivoitunut myös ensi vuonna, ajoi hän sitten formuloissa tai rallissa. En usko, että se mitään muuttaa, missä hän ajaakin ensi vuonna. Kimi haluaa vain voittaa. Jos hän ajaa rallissa se on ainakin aluksi vaikeampaa kuin jos hän ajaisi formuloissa, mutta ei se sitä muuta, että hän ajaisi voittaakseen.
Ja onhan mahdollista, että Kimi tekee sellaisen sopimuksen Red Bullin kanssa, että rallivuoden jälkeen hän pääsee ajamaan Red Bullin formula 1 autoa yhdessä Sebastian Vettelin kanssa, eli siitä on optio, mikäli hän ei päätä jatkaa rallissa myös 2011, jos sinne nyt menisi.
Jukka: 1.12.2009 kello 16:52
2008 alussa Heikki jopa päihitti Hamiltonia välillä. Mutta kaveri laitettiin nopeasti ruotuun ja parin kisan jälkeen kisataktiikat ja uudet osat menivät tasan tarkkaan Lewisin pussiin. Tästähän Hintsa jossain vaiheessa uskaltautui kauden loppupuolella avautuakin, että vihdoinkin Heikille saatiin väännettyä vähän parempi kisataktiikka. Renaultillahan Fisichellalla ei ollut paljon jakoa.
Eli pistän osan Heikin vaisuista suorituksista kyllä tallipolitiikan piikkiin. Ykköskuskina pärjäisi varmasti paremmin.
Syvä Kurkku: 1.12.2009 kello 21:41
Kaikista huhuista huolimatta uskon Kimin siirtyvän Mersulle ja ajavan muutaman rallin A-sarjan Sport Tourerilla.
Pekka2: 2.12.2009 kello 21:33
Itse en usko Räikkösen tähtäävän puhtaasti rallihommiin ensi kaudella. Ensinnäkin Kimi oli jo alunperin sitoutunut Ferrarille vielä ensi kaudeksi ja toisekseen hänellä on selkeästi keskeneräisiä asioita vielä F1 maailmassa (engl. “He has unfinished business in F1.”).
Ferrarin maksama eroraha on varsin suuri ja toisaalta siinä mielessä hankala, että se pienenee, jos Kimi ajaa F1:ssä. Jos Kimi ei nyt valtavasti rahan perässä olekaan, niin ei hänkään varmasti halua “hävitä” rahaa ajamalla F1:ssä ja tällöinhän pelkästään nollatulokseen pääsemiseksi tarvitaan kohtuullisen suuri palkka. Saattaa olla, että McLarenin sopimus kaatui juuri tähän, etenkin kun brittimedian lemmikki Button oli saatavilla alhaiseen hintaa. Sinänsä kunnioitan Buttonin päätöstä korkealle. Hän teki todella urheilullisen teon asettuessaan Hamiltonia vastaan.
Ilmeisesti Räikkönen olisi siirtynyt ralliin ilman muuta McLarenin sopimuksen kariuduttua, mutta Mersun tulo Brawn tallin taustalle muutti hänen suunitelmiaan. Nyt tallin resurssit ovat turvatut ja toisaalta kenties Kimikin tuntee olonsa paremmaksi jossain muualla kuin McLarenilla.
Minusta Räikkösen pitäisi jatkaa F1 uraansa vielä joitain vuosia. Ainakin yksi maailmanmestaruus pitäisi napata, eikä sitä edistä ensi vuoden viettäminen rallissa tai muissa sarjoissa. On myös niin, että vaikka Kimi siirtyisi ralliin isolla kohulla, niin kukaan ei voi tietää, pystyykö hän todella haastamaan maailman huiput. Lahjoja löytyy, mutta pystyykö hän vielä aikuisiällä jalostamaan ne ralliautoiluun sopiviksi, sitä ei kukaan varmasti tiedä. Entä jos parin vuoden ralliyrittämisen jälkeen tuloksena onkin vain tukku 3-6 sijoja? Siksi turvallisempi vaihtoehto onkin pysyä F1:ssä ja ajaa siinä sivussa kokeiluralleja.
Pekka2: 3.12.2009 kello 23:51
Tänään ei kumminkaan julkaistu Räikkösen rallisopimusta. Kuvaja vakuutti vielä MTV3:n sivuilla, että nimiä ei ole vielä paperissa. Saa nähdä, onko todella niin, että sopimus on tehty ja se julkaistaan, vai lykkääntyykö asia vielä.
massage therapist: 31.12.2010 kello 19:55
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I enjoy seeing websites that understand the value of providing a prime resource for free. I truly loved reading your post. Thanks!