Extreme

« Tekosyyblogi | Katkeran lukiolaisen muistelmat »

Ollako kapinallinen vai eikö olla…

Aihe Uncategorized, 18.12.2008 15:26, mariko.landstrom

Joulu on melkeinpä ainoa juhla, jonka vietossa perinteisiin ripustaudutaan kuin kalliolta putoava heinätuppoon. Kaikkea muuta saa olla juhlimatta tai juhlia ihan miten tykkää, mutta jouluna seurataan mukisematta samaa, jo ammoin lukkoon lyötyä ohjelmaa. Minun perheeni on aina viettänyt joulun samalla tavalla, mitä nyt joskus on ollut vieraita, mutta varsinainen ohjelma ei ole muuttunut miksikään.

Olikin melko jännittävää viettää joulu vaihto-oppilasvuotenani rannalla makaillen. Uudessa-Seelannissa joulu ei tuntunut olevan läheskään yhtä suuri juttu kuin täällä. Syötiin vain vähän isompi lounas ja jaettiin melko vähäinen määrä lahjoja jouluaamuna. Sitten kävin poikaystäväni luona ja lähdin ottamaan aurinkoa.
Ja se oli vapauttavaa!
Ei mitään tarvetta millekään stressille tai siivoukselle. Ei kuukauden odotusta, että josko sittenkin tulisi edes puolivalkea joulu. Ei ostoskeskuksia täynnä raivostuttavia lauluja ja krääsää.

Siispä hypin kattoon, kun perheeni tänä vuonna päätti matkustaa jouluksi Meksikoon. Sovimme, ettemme osta mitään lahjoja. Luulin, että se tarkoitti perinteiden hylkäämistä. Kaikki stressi vaihdettaisiin aurinkoon ja mansikkamargaritoihin! Eikä niitä kammottavia jouluruokia, joita olen aina inhonnut!

Mutta siitä tulikin sitten utopistinen kuvitelma. Vanhempani eivät vain osanneet päästää irti. Olin suunnattoman pettynyt, kun he halusivat viettää pikkujouluna pikku valejoulua. Riisipuuroa aamulla ja päivälliseksi kaikki perinteiset ällötykset. Tosin otin oikeudekseni olla sillä kertaa maistamatta laatikoita, koska ei edes ollut oikea joulu.

Mutta hyvää perinteikästä tai kapinallista joulua vaan kaikille ja hasta la vista, amigos!

Kommentoi

Extreme Extreme-blogit
Extreme-blogit
Blogi-arkisto

Aiheet

  • No categories

Etsi blogista

Copyright © 1996-2012 Turun Sanomat | Sivun alkuun | Etusivulle