Aimon plokkaukset

« Kalle ja Mona | Kuin maansa myynyt »

Kirkkolalle kenkää

Aihe Yleinen, 23.11.2010 12:10, Aimo Massinen

Turun kaupunkijohto ei ole jämähtänyt paikoilleen. Johtopaikoilla vaihto on vilkkaampaa kuin Helsingin pörssissä.

Tässäkin herrahississä mennään ylöspäin ja alaspäin, aivan kuten eduskunnan pater noster -hississä. Kaupunginjohtaja Mikko Pukkinen pääsi Helsingin Etelärannan EK- eli EI KÄY -koplaan. Turun apulaiskaupunginjohtaja-harjoittelija Ari Korhonen vietiin väkisin Reilun Raision johtoon.

Apulaiskaupunginjohtaja Tero Hirvilammin ja strategiajohtaja Antti Kirkkolan tapaukset takaavat puolestaan sen, että Turku pysyy maailman kartalla ja median otsikoissa ties kuinka kauan.

Hirvilammin erottamisprosessi on yhä kesken, vaikka sitä jauhettu erilaisissa oikeusinstansseissakin jo toista vuotta. Turussa prosessi lähti liikkeelle siitä, kun Hirvilammi tuomittiin tammikuussa Helsingin käräjäoikeudessa vaimonsa pahoinpitelystä 2 730 euron sakkoihin. Turun kaupunginhallitus katsoi sen jälkeen Hirvilammin syyllistyneen myös moniin työhön liittyviin laiminlyönteihin Ja nopea johtopäätös oli, ettei hän voi jatkaa tehtävässään. Hovioikeus on sittemmin myös vahvistanut Hirvilammen sakkotuomion.

Hirvilammilla ei ole enää paluuta Turun johtoon olipa kiistan lopputulos oikeusinstansseissa mikä tahansa. Kysymys on enää vain siitä, saako Hirvilammi pidennettyä irtisanomisajan palkkaa tai vahingonkorvausta vai todetaanko erottamisperusteet asiallisiksi ja lainmukaisiksi. Kiista irtisanomisesta menee ehkä EY:n ihmisoikeustuomioistuimeen saakka, joten Turku pysyy median valokeilassa vielä vuosikausia. Euroopan kulttuuripääkaupunki 2011 niittää näin mainetta ja kunniattomuutta.

xxx

Strategiajohtaja Antti Kirkkolan tapaus on monessakin mielessä mielenkiintoinen. Moni ensinnäkin kysyy, kuka on Antti Kirkkola. Mikä ihmeen strategiajohtaja? Aikuisten oikeasti kysytään, mitä mies Turun johdossa todella tekee? Kaupungin henkilöstöä pitäisi välttämättä vähentää, mutta täällä valitaan vain lisää johtajia.

Moni on jo netissäkin vastannut, ettei tällaista johtajaaa Turussa kaivattaisi lainkaan, mutta kaupunginjohtaja Mikko Pukkisen avustajana vähän aikaa toiminut mies tarvittiin välttämättä vahvistamaan kokoomuksen otetta kaupungin virkamiesjohdossa.

Kokoomuksen avokumppani Sdp:kin oli hampaat irvessä tukemassa Kirkkolan valintaa, sillä pitihän Seppo Lehtisen (sd) fiksulle lisensiaattipojalle Mikolle saada kaupungilta tilajohtajan tuoli.

Kirkkola valittiin määräaikaiseen, vuoden 2012 lopussa päättyvään tehtävään vaivihkaa mahdollisimman nopeasti ilman julkista hakua. Pukkinen oli ehdottanut; että Kirkkolan virkakausi olisi päättynyt vasta 2016 lopussa, mutta se ei sentään mennyt suurissa puolueissakaan läpi.

xxx

Kirkkola valittiin strategiajohtajaksi toukokuun alussa, mutta jo juhannuksen jälkihuuruissa 26.6. ennen kuin hän ehti ottaa edes uuden viran vastaan Kirkkola töräytti Turun Kakskerran Korterannantieltä (sieltä ent. apulaiskaupunginjohtaja Juhani Määtänkin kotitieltä) 1,78 promillen kännissä autolla lepikkoon, pakeni paikalta metsikköön, mutta poliisin koirapartio löysi hänet kalliolta istuskelemasssa ja ihmettelemässä suomalaisen kesäyön kauneutta. Kirkkola kiisti aluksi ajaneensa autoa, mutta tunnusti syyllisyytensä myöhemmin kuulusteluissa.

Kirkkola tuomittiin viime viikolla törkeästä rattijuopumuksesta 60 päivän ehdolliseen vankeuteen, ja oheissakkoakin kertyi 1 710 euroa. Tuomio oli siis kovempi kuin pelkillä sakoilla vaimonsa pahoinpitelystä selvinneen Hirvilammin rangaistus. Epäilemättä syystäkin, sillä osoittaahan törkeä rattijuopumus melkoista holtittomuutta ja ihmishenkiä vaarantanutta vastuuttomuutta.

Vaikka Hirvilammin erottamiseen liitettiin sitten muitakin, työhön liittyviä perusteita, jonkinlainen johdonmukaisuus edellyttää, että myös Kirkkola joutuu jättämään virkatehtävänsä. Sillä tuskin Hirvilammin irtisanomisprosessia olisi käynnistetty ilman oikeuslaitoksen pahoinpitelytuomiota.

xxx

Jotkut ovat tosin epäilleet, että kyllä kokoomus suojaa omiaan, asia painetaan villaisella ja vaietaan tämän jälkeen kuoliaaksi. Tuskin tällaiseen on nykypäivänä kokoomuksellakaan varaa.

Tässä kysytään nyt ennen kaikkea kaupunginjohtaja Aleksi Randellin (kok) ja kaupunginhallituksen puheenjohtajan Minna Arven (kok) johtajuuden perään. Molemmat ovat aloittaneet tehtävissään ihan kohtuullisesti, mitä ei nyt pidä pilata yksipuolisella yrityksellä puolustaa “omia” likatahrojaan.

Kirkkolan toivoisi tietysti itse vetävän johtopäätöksensä, kuten Turun Sanomatkin pääkirjoituksessaan suositteli. Muistetaan, että rehti Pekka Ruolakin (kok) erosi heti kaupunginhallituksen puheenjohtajan tehtävästä jäätyään muutama vuosi sitten kiinni lievästä rattijuopumuksesta. Mutta jos Kirkkola ei juhlallisesta sukunimestään huolimatta yllä vastaavaan moraalitasoon, Turun johdolla on oltava kanttia siivota moiset mokaajat keskuudestaan.

Turun kaupungin johtavassa asemassa ei yksinkertaisesti voi uskottavasti toimia henkilö, joka on saanut vankeustuomion törkeästä rattijuopumuksesta.

8 Vastausta artikkeliin “Kirkkolalle kenkää”

Esko Jäntti, Budapest: 23.11.2010 kello 16:49

On hyvä asia, että tämä Antti Kirkkolan tapaus tuodaan näinkin yksityiskohtaisesti esille. Kirkkolan pitäisi pikaisesti erota tehtävistään.

Onneksi Suomessa ei toistaiseksi ole kuitenkaan päädytty aivan niin naurettavaan menettelytapaan kuin Unkarissa. Siellä valtaa pitävä oikeistoblokki on valmis jopa muuttamaan vain hieman aiemmin säätämäänsä lakia saadakseen mieleisensä miehen (György Szapáryn) nimetyksi suurlähettilääksi Washingtoniin.

Kenelle Ei Käy?: 23.11.2010 kello 18:29

On kyllä saanut viime viikkoina lehdistä lukea, mikä on se “EI KÄY”-porukka. Siellä on SAK ja STTK plokannut kaiken kehittämisen, sentään Akavassa ovat edistämässä suomalaista työllisyytä ja hyvinvointia. Sisälukutaitoa kehiin Aimo!

Lex: 23.11.2010 kello 22:04

“Hirvilammin erottamisprosessi on yhä kesken, vaikka sitä on jauhettu erilaisissa oikeusinstansseissakin jo toista vuotta.”

Turun kaupunki ei ole esittänyt Hirvilammin erottamista. Sitä ei siis ole myöskään “jauhettu erilaisissa oikeusasteissakin jo toista vuotta.”

Aimo sekoittaa myös lahjakkaasti - tai tarkoituksellisesti - rikos- ja hallinto-oikeuden.

“Hirvilammilla ei ole enää paluuta Turun johtoon olipa kiistan lopputulos oikeusinstansseissa mikä tahansa.”

Eli Suomen Laki ei ole voimassa Turussa? Kun Korkein Hallinto-oikeus toteaa Turun kaupungin menetelleeen laittomasti, Hirvilammi palaa virkaansa.

"jäppinen": 24.11.2010 kello 14:38

Selvää ministeriainesta Turun virkamiehissä.
Mitäpä se Haaviston Heikki taas tekikään?
Oliko rattijuoppous,yliajo ja pakeneminen
paikalta?

Ritva Raitis: 25.11.2010 kello 20:18

Kaupunginhallituksesta voisi aloittaa ja potkia pois ne vanhat pierut, jotka nukkuvat joka kokouksessa.

pirouette: 29.11.2010 kello 11:27

Lex taitaa itse tarkoitushakuisesti sotkea. Kaupunki toimi väärin menettelytapakysymyksessä eli varsinainen erottamisperuste ei muuttunut. Kaupunki voi hyllyttää kuten ennenkin, kunhan toimitaan oikein. Totta on, että Hirvilammia pohditaan eri oikeusasteissa. On kärjäoikeus - haovikoikeus - KKo ja on hallinnollinen oikeuslinja. Huono yritys puolustaa ilmeistä kaveria. Bloki-kirjassa ei ollut juridisia virheitä. Vai onko TH yrittämässä eduskuntaan?

Lammervo M: 3.1.2011 kello 15:39

Turun kaupungin johto kaikkine istuntoineen maksaa turkulaisille veronmaksajille. Minusta uusia henkilöitä olisi olluut syytä saada jo 1990 luvusta asti. Miehet jotka lakia rikkomalla aiheuttavat monenlaisia vaikeuksia asian käsittelyssä. Saatikka työpaikalla työtehtäviensä parissa. Ehdottamasti henkilö joka ei käytä alkoholia tai muita aineita ns. parantaakseen omaa oloansa. Kaupungilla on kyllä todellisia alkoholisteja tarpeeksi. Siis M. Hirvilampi pois tehtävistään. Eihän asiassa ole mitään mietittävää. Alkomittari työpaikalle.

Masa: 30.6.2012 kello 11:41

Toimenkuvien olemassaolon perusteet ovat eri asia kuin niihin valittujen henkilöiden edesottamukset työtehtävissä ja työtehtävien ulkopuolella. Toimenkuvat ja tehtävät päätetään demokraattisella prosessilla tai muutoin käytännössä olevalla tavalla. Jos jonkun henkilön kykyä hoitaa tehtäväänsä kyseenalaistetaan, ei se pestistä perusteetonta sinällään tee.

Pienemmissäkin kaupungeissa, kuten Lappeenrannassa on strategiajohtaja.Miksi Turku olisi huonompi?

Kommentoi

Aimo Massinen

  • Kirjoittaja on Turun Sanomien eläkkeellä oleva päätoimittaja. Maailmaan mahtuu mielipiteitä, mutta tapahtumien ja ilmiöiden selittäjistä, kokeneista analyytikoista on aina pulaa. Tällä blogipalstalla yritetään avata yhteiskuntaa joskus jopa kirpeän kriittisen huumorin avulla.

Blogi-arkisto

Aiheet

Etsi blogista

Copyright © 1996-2012 Turun Sanomat | Sivun alkuun | Etusivulle